– SAM, mångfaldsarbete och chefens roll
Klimakteriet är mer än en hälsofråga – det är en arbetsmiljöfråga som påverkar närvaro, fokus och engagemang. När arbetsgivare vågar lyfta frågan, och väver in den i det systematiska arbetsmiljöarbetet och i sitt mångfaldarbete, märks effekterna direkt: ökad närvaro, jämnare prestationer och tydligare omsorg om medarbetare i en livsfas som berör de flesta på arbetsplatsen.
Till träffen har vi bjudit in Jenny Svensson från Be Great. Hon arbetar dagligen med att stötta organisationer i att förstå klimakteriet som en strategisk arbetsmiljöfråga. Hon kommer att fördjupa resonemangen, ge praktiska exempel och visa hur hållbara strukturer kan byggas upp oavsett organisationens storlek eller bransch. Hennes perspektiv hjälper oss att lyfta blicken och se hur detta arbete både stärker medarbetare och bidrar till långsiktig verksamhetsnytta.
Tillsammans utforskar vi hur klimakteriet kan integreras i SAM utan att skapa mer administration. Vi tittar på hur organisationer kan inkludera perspektivet i riskbedömningar, kartläggningar och skyddsronder, samt hur information och dialog kan bli en naturlig del av ett förebyggande arbete. Vi kommer också att titta på konkreta anpassningar i arbetsvardagen, liksom chefens roll.
Tillsammans river vi tabut kring klimakteriet och ser hur vi kan ta arbetet vidare in i våra respektive organisationer!
Tid: 26 mars 2026
kl. 09:00-12:00
Plats: Teams
Dagens gäst
Jenny Svensson, Be Great, är ICF PCC-certifierad coach och expert på klimakteriet i arbetslivet. Hon har 20 års chefserfarenhet varav många år inom arbetsmiljö och organisationshälsa.
