Äntligen en ny termin med utbildningsnätverken. Här samlas vi som leder och driver lärande för att dela erfarenheter, väcka tankar och få syn på de möjligheter som ligger framför oss. Fokus ligger på att skapa de första kontakterna och samtalen som bygger upp nätverket du har nytta av långt efter att träffarna är slut.
Under uppstarten får du möta andra som arbetar med liknande frågor som du. I mindre grupper utforskar vi vilka utmaningar vi tar med oss in i våren och vilka perspektiv vi kan bidra med till varandra. Ofta visar det sig att någon annan redan har insikter, exempel eller argument du kan använda direkt i din egen vardag. Det är så nätverket börjar ta form, genom de samtal som bara uppstår när rätt människor möts.
Som stöd använder Linnéa sin AI-assistent för att fånga upp mönster, frågor och teman som deltagarna vill utforska vidare under våren. Det hjälper oss att skapa en gemensam startpunkt och en riktning som speglar gruppens behov.
Målet är att du går härifrån med nya kontakter, ökad klarhet och början på det professionella stödsystem som följer dig genom hela terminen och ofta mycket längre än så.
Tid: 15 januari 2026
kl. 9:30-11:30
Plats: Teams
Nätverksledare
Linnéa Sjögren är en erfaren och passionerad expert inom lärande och utbildningsproduktion. Hon började arbeta som utbildare redan 2008 och har sedan 2013 fokuserat på att designa och bygga utbildningar som skapar verklig effekt. År 2015 genomförde hon sin första kurs via videoverktyg, vilket blev startskottet för en lång rad framgångsrika projekt inom blandat lärande, digital utbildning och videoundervisning i olika format. I september 2020 grundade hon LinnéaLearning AB, ett företag som hjälper organisationer – både stora och små – att skapa effekt av lärande. Med fokus på att bygga klassrumsutbildningar och e-lärande till att producera utbildningsfilmer och kommunikationsmaterial.
